Új Közép-Európára ébredünk
Tektonikus változások zajlanak Közép-Európában 2025 elején – olyan időket élünk, amikor tapintani, szagolni, harapni lehet a geopolitikát.
A Luna-25 elvesztésének okait Oroszországban tárcaközi különbizottság fogja vizsgálni.
Tízméteres átmérőjű krátert hagyhatott maga után Oroszország Luna-25 nevű űrkutató automata állomása, amely augusztus 19-én a Hold felszínének csapódva megsemmisült – közölte pénteken az Amerikai Űrhajózási Hivatal (NASA), amely képeket is közzétett a helyszínről.
A Vosztocsnij űrállomásról felbocsátott Luna-25 lett volna az első jármű, amely leszállást hajt végre a Hold déli pólusán. Az állomás fő feladata a talajösszetétel elemzése és annak megállapítása lett volna, hogy van-e jég az égitesten – írta a Portfolio.
A NASA holdkutató űrszondája által készített felvételek alapján megállapították, hogy
a kráter valószínűleg az orosz űrszonda becsapódási helyét mutatja.
„Az új kráter körülbelül 10 méter átmérőjű. Mivel közel van a Luna-25 becsült becsapódási pontjához, az LRO csapata arra a következtetésre jutott, hogy a küldetés nyomán jöhetett létre, nem pedig természetes becsapódás útján” – közölte a hivatal.
A Luna-25 elvesztésének okait Oroszországban tárcaközi különbizottság fogja vizsgálni. Ez a projekt volt az orosz holdkutatási program első küldetése. Az előző, Luna-24 állomást még 1976-ban a Szovjetunióból indították.
Nyitókép: NASA’s Goddard Space Flight Center/Arizona State University / AFP